Okul Öncesi ve Özel Eğitim Materyal Tasarım

1. 4 Parçalı Yapboz

Kimler İçin Uygun?

Özel eğitim sınıflarında eşini bulma, görselin diğer yarısını eşleme gibi görsel algı etkinlikleri için ve anaokulu/ kreşlerde etkinlik amaçlı kullanabilirsiniz. 2 ve 6 parçalı örneklerini de paylaşacağım siz de dilediğiniz ölçülerde tasarlayabileceğiniz için çocuklarınızın yaş ve gelişim düzeylerine göre uygun yapbozu kullanabilirsiniz.


Kullandığım Malzemeler:

1 mukavva ( mukavva yerine sert bir karton kullanabilir ya da ayakkabı kutusu gibi evinizde bulunan malzemelerden yararlanabilirsiniz.)

Yapıştırıcı

Makas

1 resim


Bunun için pinterest gibi platformlardan kesik çizgilerle kesme yerleri belirlenmiş bir resim seçebilirsiniz ya da istediğiniz bir resmi cetvelle siz de bölebilirsiniz.

Ben bu ayıcığı seçtim..

Resmimizi güzelce istediğimiz renklerde boyuyoruz.

Boyadığımız resmi aynı boyutlardaki bir mukavvaya ya da uygun sert bir kartona yapıştırıyoruz.

Şimdi kesme yerlerine dikkat ederek resmi 4 parçaya ayıracağız.

Işte 4 parçalı yapbozumuz hazır. 2 ve 6 parçalı versiyonlarını da aynı yöntemle hazırlayabilirsiniz onlar da harika oldu:

2. Saat

Kimler İçin Uygun?

Bu saati 2 amaçla kullanabilirsiniz. Saatleri henüz öğrenemeyecek düzeyde olan fakat rakamları tanıyan çocuklar için güzel bir sayı sayma etkinliği olacaktır. Aynı zamanda saatleri öğretmek istediğiniz çocuklarınız ya da öğrencileriniz için de keyifli bir materyal tasarlamış olacağız.


Kullandığım Malzemeler:

1 mukavva ( Aynı açıklama burası için de geçerli, mukavva yoksa benzer bir malzeme kullanalım)

2 A4 kağıdı

1 raptiye ve akrep yelkovan için bir parça karton.


A4 kağıdına istediğimiz ölçü ve boyutlarda bir saat çizerek işe başlıyoruz. Daha sonra çizdiğimiz bu saati keserek daha büyük boyuttaki mukavvanın ortasına yapıştırıyoruz. ( Mukavvayı büyük tutma nedenim ben bu şekilde yapıp daha sonra üst kısımlarından ip geçirerek duvara astım, siz nasıl kullanmak istediğinize göre değişiklik yapabilirsiniz.) Akrep ve yelkovan için kestiğim kartonları da ben önceki işlerden arta kalan mukavva parçalarına sardım bu şekilde daha sağlam oldu. Son olarak ortasından delerek raptiyeyle akrep yelkovanı da tutturursanız saatiniz hazır:

Bir A4 kağıdını küçük parçalara ayırıyoruz. Daha sonra her bir parçaya 1’den 12’ye kadar olan sayıları temsil edecek kadar semboller çiziyoruz.

Ben bu şekilde noktalarla belirttim:

Etkinliğimiz bittiğinde bu şekilde gözükecek. İster bir kere yapıp noktalı kağıtları yapıştırarak saati duvara asın isterseniz defalarca kullanın..

3. Şekil Eşleştirme Kutusu

Kimler İçin Uygun?

Özel eğitim sınıfları ve okul öncesi düzeylerine uygundur.


Kullandığım Malzemeler

1 kutu ( ben ayakkabı kutusu kullandım )

Makas / Yapıştırıcı

Şekillerin etrafını belirginleştirmek için keçe gibi bir malzeme


Kutunun üzerine şekilleri çizip kesiyoruz. Kestiğimiz parçaları atmıyoruz, kullanacağız.

Bu şekilde isteğe bağlı olarak etrafını kaplayarak belirgin hale getirebilirsiniz. Kestiğiniz parçaları kenara dizerek çocuğunuzun/ öğrencinizin uygun şekille eşleştirip kutuya atmasını isteyebilirsiniz.

4. Ritmik Sayma Kartları

Kimler İçin Uygun?

Rakamları öğretirken somutlaştırma yapmak istediğiniz bütün yaş ve gruplarda kullanabileceğiniz oldukça basit bir etkinlik.

Çocuklar sayı saymayı bir şekilde öğreniyorlar ama bu rakamları cisimleri sayma amacıyla kullanırken zorlanıyorlar. Bu şekilde rakamların nesneler ile karşılıklarını da göstereceğiniz bir materyal hazırlamış olacağız.


Kullandığım Malzemeler

A4 kağıdı

Boya kalemleri

Renkli ponponlar


Ben ponpon kullandığım için dairesel şekiller çizip boyadım.

Etkinliği uygularken önce siz ponponları sayarak yerleştirir daha sonra sırayla şimdi 1 ponpon al, şeklinde yönerge vererek çocuğun yapmasını sağlarsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Öğretimi gerçekleştirdikten sonra birkaç kez karışık rakamlar vererek etkinliği tekrarlayalım. Son olarak kağıdı kaldırıp şimdi 3 ponpon al şeklinde yönergeler vererek kağıt olmadan nesneleri saymasını sağlayalım.


“Okul Öncesi ve Özel Eğitim Materyal Tasarım” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: