Eğitim ve Felsefe

Felsefi yaklaşımlar yüz yıllardan beri eğitime konu ve temel oluşturmuştur. Eğitim felsefesi hedefleri, ders sürecini ve değerlendirmenin nasıl olacağını belirler. Felsefe eğitimi içine alan tüm faaliyetlere bir çatı oluşturur, sınırlarını çizer yaklaşımı benimseyenlere ise bu sınırlar içerisinde performans göstermek kalır.

Türk ve dünya tarihinde eğitim alanında hüküm süren felsefi anlayışlar sıklıkla değişmiş ve bu değişiklikler de beraberinde bir dizi sorunlar getirmiştir.

Örnek olarak Osmanlı döneminde hakim olan eğitim felsefesi ile Cumhuriyet dönemi eğitim felsefesi ve hatta günümüzde yerleştirilmeye çalışılan felsefi anlayış elbette birbirinden farklıdır.

Peki sözü edilen felsefi yaklaşımlar nelerdir ?

1. Daimicilik

Daimi yaklaşımı benimsemiş bir öğretmenin sınıfında temel eserler ve evrensel değerler öğretilir. Akla uygun, ölçülü ve değişmez bilgilerin öğretimi önemlidir. Öğretim yöntemi olarak sokratik sorgulamaya vetümdengelime ağırlık verilir.

2. Esasicilik

Türkiyede uzun yıllar boyunca hüküm sürmüş hala izlerini sınıflarımızda görebildiğimiz geleneksel yaklaşımlardan birisidir. Ezbere dayalı eğitim görülür. Bilgiler tümevarım yoluyla kazandırılır. Örf adetler ve kültür aktarımı ön plandadır. Öğrenci, öğretmenin verdiklerini sorgulamaz, tartışamaz adeta hap gibi yutması beklenir. Gerektiğinde cezaya başvurulur.

3. Natüralizm

Eğitim insanı doğa ile uyumlu hale getirmelidir. J. J Rousseau’nun bu düşüncesine dayanan natüralizm eğitimi sınıf ortamının dışına çıkartır. Özgürlük kavramının gücü arttırılmış ve eğitimin temeli haline getirilmiştir. Öğrenci bizzat kendi deneyimlerinden öğrenir. Yaparak- yaşayarak öğrenme ile eğitim gerçekleştirilir.

4. Pragmatizm

4.a) İlerlemecilik

Öğrencinin tamamen merkeze alındığı bir yaklaşımdır. Okulun toplum yaşantısının bir taklidi, benzeri olması gerektiğini savunur. Asıl amaç kuramsal bilgilerin öğrenilmesi değil öğrencilerin yeteneklerinin açığa çıkarılmasıdır.

4.b) Yeniden Kurmacılık

Bu yaklaşıma göre eğitimin amacı toplumu düzenlemektir. Yeni bir düzen sağlama görevi okula aittir bu nedenle öğretmen öğrencileri problem çözmeye ve deneme yanılma yöntemlerine yönlendirir. Toplumda reformun öncüsü okuldur.

5. Varoluşçu Eğitim

Bu görüşün temel savı kişiye seçme özgürlüğü kazandırılması gerektiğidir. Öğrenciler yetişkinlerin yönlendirme ve zorlaması olmaksızın kendi değer sistemini oluşturacak özgürlüğe sahip olmalıdır. Bireyi merkeze alan yaklaşımlardan biridir. Sınıfta uygulanacak etkinlikler radikal, değişime açık ve yaratıcı olmalıdır.


Görünen o ki felsefe eğitim öğretim süreçlerine bütünüyle şekil veren çok önemli bir etkendir.

Felsefeyi bir çatı olarak da düşünebiliriz. O, çerçeveyi sunar ve öngördüğü sınırlar içerisinde oyunu sergilemek eğitimcilere kalır.


ruminasyon

Psk. Dan. Aygün Tertemiz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: