Haftalık Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır?

Ders programı kolay hazırlanır ama uygulaması zordur. Program yazılırken hevesle saatler doldurulur hatta yaparım ya diyerek üst üste saatler yığılır. Ama iş günü gününe saati şaşmadan o programa uymaya gelince kağıtta yazdığı kadar kolay olmadığı ortaya çıkar.

Bu yüzden ‘uygulayabileceğiniz’ bir ders programını kendi başınıza nasıl hazırlarsınız 3 adımda anlattım:


Çalışma saatlerinize uyarlayabileceğiniz örnek çalışma programını indirmek için yazının sonuna gidebilirsiniz.


  • Hiçbir şey yapılamayacak saatleri belirle:

Okula gidiyorsan kaçta evde oluyorsun, eve geldikten sonra yemek yeme ve dinlenme için ne kadar zaman ayırıyorsun bunları gözlemle ve not et. Birkaç saatlik etütlerden sonra dinlenmen saatler alıyorsa buna mutlaka kısıtlama getir. Eğer okula gitmiyorsan, günün hangi saatleri verimli ders çalışman için uygun saat aralıklarını kabaca belirle.


! Önemli olan saatlerce masa başında oturmak değil, masa başında olduğun saatleri verimli geçirmek.!

  • Eksiklerini Belirle:

Özellikle bu yıl 8. sınıf ve 12. sınıfa yeni geçmiş öğrenciler pandemiden çok etkilendiler. 7. ve 11. sınıfları online derslerle iyi kötü geçti ama bir sonraki yılın konularına başlayınca eksik ciddi anlamda hissedilmeye başlandı.

Ama panik yapmaya gerek yok deneme ve test analizini doğru şekilde yaparak eksiklerini belirleyebilirsin.

İlk olarak bir önceki yıldan eksiğin var mı bunu tespit et. Özellikle matematik gibi derslerde bir konuyu öğrenmek çoğu zaman bir sonrakinin öğrenimini kolaylaştırır.

Bunu hallettikten sonra sıra şimdiki derslerine gelsin.


Bunun için işe sürekli yanlış yaptığın, anlamakta zorlandığın konuları belirleyerek başlayabilirsin.


  • Neye Ne Kadar Çalışman Gerektiğini Belirle:

Öncelikle hangi sınavın hangi dersin çalışıyorsan o dersin konu-soru dağılımını edinmelisin. Öğrenciler bazen soru değeri az ama sıralama olarak başlarda olan konulara aylarca çalışıp soru değeri çok daha fazla olan konuları yoruldukları için es geçebiliyorlar.

Bu sıklıkla ve her sınav grubunda yapılan yaygın bir hatadır. Örneğin Kpss sınavı için tarih dersini ele alalım. İslamiyet Öncesi Türkler ve Türkiye Tarihi hatta Beylikten Devlete Osmanlı Devleti ünitelerinden çıkan soru sayılarına bakalım. Buna internetten siz de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle 2021 kpss bazında düşünürsek saydığım 3 üniteden toplam 6 soru çıktığını görebiliriz bu da yaklaşık tüm tarih testinin %16’lık kısmına denk geliyor. Sınavın asıl kısmını ise 24 soru ile Osmanlı Kültür Medeniyetini kapsayan konular ve ardından gelen İnkılap Tarihi oluşturuyor.

Bu yüzden örneğin İslamiyet Öncesi Türkler ünitesini mükemmel bir şekilde bitirmek için aylarınızı harcarsanız çok daha soru değeri taşıyan üniteler için yeterince enerjiniz ve sabrınız kalmayacaktır. Bunun yerine yeterince öğrendikten sonra ilerler ve aylık tekrarlarla geçmiş konuları sürekli gözden geçirirseniz hem daha kalıcı öğrenmeler elde eder hem de sınav açısından daha verimli bir çalışma stili geliştirmiş olursunuz.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: