Yoksa Siz Narsist Misiniz? / Narsisistik Kişilik Bozukluğu

Narsist kelimesi Yunan mitolojisindeki Narkissos’tan gelir.

Peri kızı Ekho bir gün Narkissos ile karşılaşır. Görür görmez bu yakışıklı avcıya hayran olur. Onun aşkından başka bir şey düşünemez hale gelir. Fakat Narkissos, Ekho’nun aşkına karşılık vermez. Ekho karşılık bulamadığı bu aşk yüzünden mahvolur günden güne eriyip biter ve en sonunda acılar içinde ölür.

Bunu gören tanrılar çok sinirlenirler ve Narkissos’u cezalandırmak isterler. Bir gün susayan Narkissos su içmek için nehire uzanır ve burada kendi yüzünü görür.

Gördüğü yansımanın güzelliği ile adeta büyülenir ve yerinden bile kıpırdayamaz. Üstelik dokunduğunda yok olan silüetine asla kavuşamaz da. Yemeden içmeden günlerce nehirdeki yansımasını öylece izler ve günden güne eriyerek tıpkı Ekho gibi imkansız aşkının acısıyla ölür. Öldükten sonra ise vücudu nergis çiçeğine dönüşür.

NARSİSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Bazı kuramlara göre narsistik kişilik bozukluğu temelde kırılgan özsaygıyı gizleme çabasına dayanır. Kişi benlik saygısını koruyabilmek için kendisiyle ilgili hayali aşırı şişirilmiş bir şema oluşturur ve bu mükemmelliği korumak için de aşırı çaba harcar.

Bunu, çocukluk çağı deneyimleri ile ilişkilendiren kuramcılar da vardır. Aşırı soğuk ebeveynlerin ya da çocuğun yetenek ve başarılarının aşırı abartıldığı aile ortamlarının narsistik kişilik bozukluğuna yol açtığını ortaya koyan çalışmalar mevcut.

Kendi güzelliği karşısında büyülenen Narkissos belki bir mitoloji kahramanı olabilir ama biz narsistlerle çoğu zaman hiç farkında olmadan bir arada yaşıyoruz.

1. Başkalarından Faydalanma Eğilimi

Farkında olmadan çünkü narsisistik kişilik bozukluğu üstün manipülasyon yeteneği ile karakterize olur. Bu nedenle yeterince maruz kalırsanız bir problem olduğunu hissedersiniz ama çok büyük bir ihtimalle bunun nedenlerini kendinizde aramaya başlarsınız. Yolunda gitmeyen ilişkinin, işlerin yeterince iyi ilerleyememesinin hatta bazen karşınızdakinin başının ağrımasının nedeni bile siz olabilirsiniz. Zamanla bu durumu kanıksar ve sürekli dikkatli olmaya hata yapmamaya çalışarak işleri düzene sokmaya çalışırsınız.

Bu kişilerin görünüşte özgeci davranışlarının temelinde bile kendi menfaatlerine ulaşan bir yol vardır.

Bazen kullandığınızı hissettiğiniz ama asla ispatlayamadığınız oldu mu?

2. Empati Yoksunluğu

Düşük empati becerisi ikili ilişkilerde oldukça tehlikelidir.

Farkında bile olmadan yavaş yavaş tüketir üstelik sebebini bile anlayamazsınız. Sürekli alttan alan taraf sizseniz ya da karşı taraf yaptığında sorun olmayan bir davranış söz konusu siz olduğunuzda oldukça büyütülüyorsa, karşınızdaki insanın duruma göre tavırlarının değiştiğini sizi üzmek pahasına davranışlarını sürdürdüğünü fark ettiyseniz; tehlike çanları sizin için de çalıyor demektir.

3.Kibirli Davranış ve Tutumlar

Narsistik bireyler başkalarıyla iletişime geçerken ilk olarak kendi özsaygılarını beslemeyi amaçlarlar. Bunun için önce aşırı derecede olmasa da artan şekilde kendini anlatma, böbürlenme eğiliminde olurlar. Temel duyguları yakınlık kurmak değil ‘kazanmak‘ üzerinedir bu yüzden ondan iyi olduğunuz alanlarda sizi demoralize ederek o kadar da iyi olmadığınızı ispatlamaya çalışır ve bu ‘yarışı’ kazanmak isterler. Daha iyi olmak her zaman sevilmekten ve yakınlık kurmaktan önce gelir.

Bunu sağlamanın yolu önce sizin benlik değerlerinizin tatmininden geçiyorsa bunu yapacaktır hatta başlangıçta aşırı ilgili göstererek çok değerli bile hissettirir. Fakat yavaş yavaş bu ilgi azalacak ve yerini onun yaşayacağı duygusal tatminler dolduracaktır.

SON OLARAK;

Yani narsist kişi hikayedeki Narkissos gibi yalnızca kendine değil ; çevresine de çok fazla zarar verir.

Eğer çevrenizde böyle insanlar varsa birkaç araştırmayla başa çıkma konusunda yardım alabilirsiniz ama eğer bu kişi ailenizden biri değilse, bana kalırsa bırakın gitsin.

Evet belki eninde sonunda anlaşmanın idare etmenin yolunu bulursunuz ama bir taraftan da bunun sizi tüketeceği aşikar.

Karşınızdaki kişiyi uzman desteği almaya yönlendirmeye çalışın ama olmuyorsa bireysel olarak yapabileceklerinizin sınırlı olduğunu unutmayın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

“Yoksa Siz Narsist Misiniz? / Narsisistik Kişilik Bozukluğu” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: