Palto- Nikolay Vasilyeviç Gogol / Özet- İnceleme

Dindarlığın paradosi mi kendini beğenmiş memur kesime bir eleştiri mi Palto? Ya da sıradanlığın cazibesi mi bizi çeken bu kitaba; Gogol’un muzip dili mi?

Akakiy Akakiyeviç adında sıradan bir memurun öyküsü Palto. Yalnızca kendisine verilen işle ilgilenen temize çekme dışında başka hiçbir iş yapamayan Akakiy Akakiyeviç kendisini satırların arasında sanarak yürürken birden bire yolun ortasında bulacak kadar da işine bağlı biri.

Akiyeviç yıllardır çalıştığı dairede saygı görmemesinin yanı sıra sürekli aşağılamalara ve alaylara maruz kalıyor.

Beni rahat bırakın, niçin bana böyle eziyet ediyorsunuz?

Yine de hayatından memnun olmadığını da söyleyemeyiz. Eğer iş arkadaşlarının alayları çalışmasını engelleyecek düzeyde değilse ve eve gittiğinde yapacak bir temize çekme işi varsa Akiyeviç’in iyi bir gün geçirdiği bile söylenebilir.

Fakat bir gün ansızın kuzeyden gelen soğuk rüzgarların esmeye başlamasıyla hikayenin de seyri birden değişiyor.

Akiyeviç’in eski ve her yeri yamalı paltosu onu soğuktan korumak bir yana daha çok üşümesine neden oluyor. Paltosuna biraz daha yama yapsın diye gittiği terzi ise bu paltonun artık yama tutacak halinin olmadığını ve yeni bir palto dikmesinin daha uygun olduğunu anlatıyor.

Akiyeviç panikliyor önce, yeni bir paltoyu karşılayamayacağından endişeleniyor fakat sonra bu yeni paltonun hayali Akiyeviç’in tüm benliğine işliyor. Onu elde etmek için geceleri aç kalıyor bazen de karanlıkta oturuyor.

Sonunda güzeller güzeli yeni paltosu geldiğinde bu zorluklarla elde ettiği giysi onun her şeyi hatta kimliği haline geliyor.

Fakat ne yazık ki bu saadet de kısa sürüyor ve çok geçmeden Akiyeviç’in paltosu hırsızlar tarafından çalınıyor. Malesef bu olay kısa süre sonra da kendisinin sonunu getiriyor. Paltosunun bulunmasına yardımcı olması için çıktığı üst rütbeli bir memurun kendisini delice azarlaması üzerine Akakiy Akakiyeviç buhranlı ve ateşli bir hastalık sürecine giriyor. Bir süre sonra da sanrılarla ölüyor.

Fakat hikaye burada sona ermiyor. Şehirde bir söylenti başlıyor. Bir hayalet insanların arkasından gelerek paltolarını kontrol etmeye başlıyor ve hikaye fantastik bir kimliğe bürünüyor. Son olarak öykü Akakiy Akakiyeviç’in ölümüne sebep olan o memurun paltosunu alarak kayıplara karışmasıyla son buluyor.


Beni instagramdan da takip edebilirsiniz 🍂

“Palto- Nikolay Vasilyeviç Gogol / Özet- İnceleme” için 3 cevap

 1. Okuduktan sonra araştırdığımda, bu kitap için şöyle bir yorum duymuştum: Kitaptaki bazı karakterler bazı ülkeleri temsil etmektedir…
  Ama şu anda yazıyı ve nerede okuduğumu tam olarak hatırlamıyorum.

  Liked by 1 kişi

  • A öyle mi bunu ilk kez duyuyorum araştıracağım
   Ben de şunu duymuştum karakterlerin dini sembolleri olduğunu mesela Akiyeviç’e kötü haberi – yeni bir palto diktirmesi gerektiği- veren terzinin şeytanı temsil etmesi gibi ki kendisinin yalnızca tek gözü görüyordu klasik şeytan anlayışında olduğu gibi 🙂
   Teşekkür ederim yorumunuzla katkı sağladığınız için 🙂

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: