Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu – Hiç Söz Dinlemeyen Çocuk

Bu yazıda karşıt gelme bozukluğunun tanımını yapıp KGB’li çocukların göstermiş oldukları davranışlardan ve bu çocuklarla nasıl iletişim kurulabileceğinden bahsedeceğim. Ayrıca okul ve ev ortamlarında ne gibi düzenlemelere gidilebileceğine de değineceğim.

Buraya kadar geldiyseniz muhtemelen sizin de her söylediğinize karşı çıkan a dediğinize b diyen, b derseniz de bu defa memnun olmayan dahası sinirlenen bir çocuğunuz var ve onunla sağlıklı bir şekilde iletişim kurmanın kabaca baş etmenin yollarını arıyorsunuz.

Bu yazıda neler bulacaksınız?

Neler Bulamayacaksınız?

KGB’nin kısaca ne olduğunu ve ne gibi faktörlerin oluşumunda etkili olduğunu öğrenebilirsiniz

KGB tanısı almış çocuğunuz ya da öğrenciniz varsa onunla nasıl uzlaşabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz

Ev ortamını KGB’li çocuğunuza göre nasıl düzenleyebileceğiniz öğretmenseniz sınıf ortamında ne gibi iyileştirmeler yapabileğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Eğer tanı almadıysa buradaki kriterler ile çocuğunuza tanı koymaya LÜTFEN çalışmayın.

Karşıt Gelme Bozukluğu Nedir?

Karşıt gelme bozukluğu (KGB), çocuk ve ergenlerde sıklıkla rastlanan gelişimsel dönemin özelliklerine uygun olmayacak şekilde gelişen ve özellikle de otorite figürlerine karşı sergilenen itaatsizlik, kolayca sinirlenme, kasıtlı olarak başkalarını huzursuz etme, kindar ve intikam almaya yönelik tutum sergileme gibi özelliklerle karakterize olur.

Saldırgan davranışlar çoğunlukla genetik aktarımla ilişkilidir bu nedenle KGB’nin nedenleri tam olarak bilinmese de biyolojik faktörlerin etkili olduğu söylenebilir. Bunun yanında zor mizaç denilen, huzursuzluk, kötümserlik gibi özellikler de KGB ile ilişkilendirilebilir.

Karşıt gelme bozukluğunun gelişiminde önemli rol oynayan faktörlerden birisi de anne-babanın çocuk yetiştirme biçimidir. Kısaca hangi tip çocuk yetiştirme türlerinin etkili olduğundan da bahsedelim:

Tutarsız Disiplin: Olumlu ya da olumsuz davranışlara karşı aile gelişigüzel tepki verir ve verilen talimatlar ile buna bağlı gelişen davranışların sonuçları aile tarafından takip edilmez. Bunun sonucunda çocuk kurallara uymamaya başlar.

Aşırı Baskıcı Disiplin: Bağırma, hakaret, aşağılama ya da tehdit etme gibi davranışlar gösterilir. Çocuk bunun sonucunda kendini koruyucu tarzda meydan okuyan tepkiler geliştirir.

Düşük Denetimli Disiplin( Kayıtsız): Aile çocuk hakkında ( arkadaşları, okul başarısı, ilgileri) hakkında fazla bilgiye sahip değildir. Serbest bir yetiştirme tarzıdır. Bazı aileler çocuğa karşı özellikle kayıtsız kalırken bazıları farkında olmadan ya da zorunluluktan bunu yaparlar (ör: çok yoğun çalışan aileler).

Katı Disiplin: Bir davranışın neden yapılmaması gerektiğini açıklamada başarısız olan yetiştirme tipidir. Aile yalnızca davranışın yapılmamasına ya da yapılmasına odaklanır, nedenler önemsenmez. Dolayısıyla çocuğun gösterdiği tepkileri anlamakta ve daha yapıcı hale getirmekte başarılı olabilecek bir disiplin çeşidi değildir.

Karşı gelme bozukluğuna sahip çocukların disipline edilmeleri kolay değildir bu nedenle söz konusu sorun aileleri daha katı davranmaya sevk edebilir fakat bu çocuğun daha savunmacı ve daha agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir.

KGB’ye müdahale ve tedavi elbette uzman eşliğinde gerçekleştirilir. Müdahale süreci çocukla birlikte aile ve okul ortamıyla da ilişkilidir.

Karşıt Gelme Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Ev Ortamı Nasıl Düzenlenir?

Ev ortamında en önemli etken çocuğun kendini ifade edebileceği güvenli bir iklimin oluşturulmasıdır.

Ailenin öfke kontrolü ve yönetimi, iletişim becerileri gibi konularda eğitim almaları önemlidir.

Çocuk onun davranışları karşısında gösterdiğiniz tepkileri model alır bu nedenle kararlı fakat aşağılayıcı olmayan bir tutum sergilemeniz son derece önem taşır.

Yapılmasını istediğiniz şeyleri direkt söyleyin ya da net bir şekilde ifade ettiğiniz şeyleri davranışa dökmekte öncü olun. Ne demek istiyorum, örneğin eğer bunu yaparsan sonuçları şöyle olur dediniz. Bunu söyledikten sonra davranışı takip edin ve sonuçları hakkında geri dönüş sağlayın.

Olumlu davranışlarını ödüllendirin olumsuz davranışları ile ilgili geri-bildirim verin nedenlerini sorun.

SINIFIMDA KGB – ÖĞRETMENLER NELER YAPABİLİR?

Öncelikle okul psikolojik danışmanı ve aile ile sürekli iletişim ve paylaşım halinde olmanız hayati önem taşır.

Öğrencinin duygularını ifade etmesine izin verin, sınıfta küçük toplantılar düzenleyebilir kendilerini ifade etmelerine neyi neden yaptıklarını anlatmalarına izin verebilirsiniz.

Öğrencinin davranışını tetikleyen nedenleri ve davranışı sonucu elde ettiği tepkileri gözlemleyin. Sebep ve sonuçları başarılı bir şekilde analiz ederseniz alternatif davranışlar geliştirmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Bir ‘ara verme’ ortamı oluşturabilirsiniz. Çocuk karşıt gelme davranışını sergilediğini ya da sergileyeceğini fark ettiğinde sakinleşmek ve düşünmek için burayı kullanabilir.

KGB’li çocuklar öğretmenler için oldukça zorlayıcı olabilirler her zaman okul psikolojik danışmanından destek alın ve karşınızdaki insanı her ne kadar zor olsa da anlamaya çalışın.

Unutmayın; herkes en temelde anlaşılmak ister.


Logoya tıklayarak instagram paylaşımlarıma da göz atın:

 • Affetmenin Dayanılmaz Hafifliği
  Bir arkadaşına kırıldıktan sonra onu gerçekten affedebilmiş olanlar bir adım öne çıksın. Hayatında en azından […]
 • 08/01/2022
  ‘sabahın habercisi horoz, gün Tanrı’yı uyandırırmış..’ HAMLET – W. Shakespeare
 • Okul Öncesi ve Özel Eğitim Materyal Tasarım
  1. 4 Parçalı Yapboz Kimler İçin Uygun? Özel eğitim sınıflarında eşini bulma, görselin diğer yarısını […]
 • Eğitim ve Felsefe
  Felsefi yaklaşımlar yüz yıllardan beri eğitime konu ve temel oluşturmuştur. Eğitim felsefesi hedefleri, ders sürecini […]

“Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu – Hiç Söz Dinlemeyen Çocuk” için 2 cevap

 1. Yani inatlaşma zıtlaşma diye bildiğimiz şeyin davranış bozukluğu oldugunu öğrendim. İyiki sizi okuyorum iyiki yazıyorsunuz teşekkürler🙂💐

  Liked by 1 kişi

  • Her inatlaşma KGB değildir ama anneler normal ile uzun süre devam eden anormal durumları çok iyi ayırt edebiliyor zaten 😊 çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🤗🤗

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: