Ben, Robot / Konu- İnceleme

I. Robotlar insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
II. Robotlar, Birinci Kanun’la çelişmediği sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
III. Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çelişmediği sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Kuralları yeniden hatırlayarak başlayalım istedim. Bu kurallar robotların kurulum aşamasında işlemcilerine eklenen ve asla çiğnenmeyeceği varsayılan 3 temel robot kuralı. Kitapta da filmde de olaylar aynı 3 kural ekseninde ilerliyordu.

Kitabını okumak kadar zevk veren güzel bir filmdi Ben, Robot. Aynı genel tema işlenmiş hatta bazı karakterler de aynı isim ve nitelikle olay örgüsüne dahil edilmişti. (Susan Calvin, Dr. Lanning..)

Fakat filmin kitaptan ayrıldığı yönler var. Hatta sanki karakterlerin isimleri dışında çok da benzerlik yok gibiydi diyebilirim. Kitap robotların zaman içerisindeki gelişim ve dönüşümlerini Susan’ın anılarında gezinerek bizlere aktatıyordu. Robotların arızalanmaları ya da oluşum aşamalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle farklı tür robotların ortaya çıkması (kendi varlığının farkında olan, düşüncelerdeki dalgaları okuyabilen..) gibi problemler üzerinde duruluyordu.

Ben , Robot

Fakat filmde, robotlar bambaşka bir açıdan ele alınmış. Zamanla kuralları farklı bir açıdan ele almaya başlayan ve bir bakıma bilinç kazanan bir robotun dünyayı kontrol altına almaya çalışmasını izliyoruz.

Konunun işlenişini ve olay örgüsünü ben çok beğendim. Bir de dövüş sahneleri bu kadar abartılmasaydı benim için başka sorun yoktu. Gerçekten neden o kadar gözümüze sokulmuş filmle ilgili anlayamadım tek kısım bu oldu. Başroldeki dedektif Spoon filmin sonunda yarı robot gibi bir şey çıksaydı bile benim için daha ikna edici olurdu izlediğim dövüş sahneleri.

Bilim kurgu sevenlere tavsiye ediyorum fakat hepsinden önce kesinlikle kitabı okumanızı öneririm. Şimdiden iyi seyirler ☘️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: