Aşı Çıkmazı

Coronavirüs aşısı geldi gelecek, gelirse vurulacak mıyım vurulmayacak mıyım, e vuruldum diyelim ya bana çip takarlarsa diye düşünürken bir de şimdi Covid-20 ile – yazarken bile ürperiyorum- ne yapacağımızı iyice şaşırdık.

Gerçekten bir gün somut bir şekilde çiplenirsek bana gülün ama bana bu çip muhabbeti kadar saçma gelen çok az şey var bu aralar.

Telefonun yanında kedi maması deseniz önünüze yaş mama reklamları çıkıyor, internette ne aratırsanız üç dakika sonra instagram onun reklamlarını sayfanıza düşürüyor ama yine de ya bize çip takarlarsa diye kaygılısınız.

Benden duymuş olmayın ama biz çipliyiz zaten hem de çok uzun zamandır. Bana göre bu, Facebook fikri ile başladı; hatta diyebilirim ki bu işin mimarı olur kendileri.

Bir de en çok kaygı edilen konulardan biri de çip ile hayatımı kontrol ederlerse? En gülüncü de bu. Hayatını kendin mi kontrol ediyorsun sahiden? Takipçilerin fotoğrafı beğensin diye tam üç saat doğru açıyı arayan sen değil misin? Ne derler diye gitmediği yerlere gitmiş okumadığı kitapları okumuş gibi yapan?

Algı, yönlendirme manipülasyon birçok şeye maruz kalıyoruz hem de her gün her saniye. Evde, sosyal medyada markette…

Zaman zaman bu korku ve panik ortamına maruz kalıyoruz biz zaten. Yeni bir şey olduğunda merakla beklenen bir olayın gerçekleşmesine yaklaştığımızda, mesela milenyum, gizemli ve efsanevi duyumlar yayıldığında, maya takviminin son günü gibi, insanların hayal güçleri korkuyla birleşince ortaya ilginç şeyler çıkıyor. Bu sanki önceden daha da fazlaydı ya da ben çocuktum ve her birini daha etkileyici buluyordum, ikisi de olabilir.

Aşı sorunsalına dönersek, nasıl olsa ben uzman değilim düşüncelerim de kimseyi bağlamaz ancak pandemi ortamından öyle bunaldım ki aşı yarın şehrime gelse kuyruğa girip vurulacak gibiyim..

“Aşı Çıkmazı” için 6 cevap

    • Evet malesef hepimizin kafası karışık pandemiden dolayı da çok fazla yorulduk umarım aşı çözüm olur da daha fazla kayıp vermeden bir an önce normal yaşamlarımıza kavuşuruz 🌸 sevgilerle 🌺😇

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: