yaşamın en kıyısı

Yazmak aslında yaşamaktır, bence.

Bu ikisini birbirine benzetiyorum.

Ne için yaşıyoruz?

Ya da kim için? Salt kendi için yaşayan var mı acaba dünyada, ben görmedim de. Hep birilerini memnun etme telaşı var yüreklerde. Aile ile başlıyo ta en küçük yaşlarda. Alkış almak için yapmadığımız şey kalmıyor. Sonra öğretmenler, arkadaşlar, sevgililer, konu komşu, gören duyan derken hoop bir bakıyorsun ömür bitmiş. Bir de üzerine kimse senden memnun olmamış. Yaşamak, yine de çok zor insanın yalnızca kendi için yaşaması. Bunu ben yapabiliyor olsaydım, bütün bu yazılar olmazdı. Yazmak birilerine seslenmek ben de buradayım bir yerlerde yaşıyorum demek gibi geliyor bana. Birilerini kendinden haberdar etmek için mükemmel bir yol.

Ayrıca çağımızın gereği, oldukça kalıcı da sizden sonra bile yaşamaya devam ediyor cümleleriniz. Birilerine seslenmeye, yolundan çevirmeye, durdurup derdini anlatmaya devam ediyor. Bunu senin sesinle senin zihninle yapıyor üstelik.

O ünlü yazarların, şairlerin yaptığı da hep bu değil miydi? Yılların bastıramadığı hatta ölümün bile susturamadığı gür bir sesle seslenmiyor mu bize mesela Shakespeare? Dünya döndükçe birilerinin zihninde can bulmayacak mı o kelimeler?

Sonsuzluğu yakalamak için yani bütün bu gürültüler. Formüller deneyen ölümsüzlüğü arayan simyacılar gibi dolanıp duruyoruz aslında biz de.

Bir nevi hayatın ucundan tutmaya çalışıyoruz. Yoksa hızlıca ve sessizce hiç sezdirmeden yoluna bakıyor o zaten.

Geriye de bir iç çekiş bir hüzünlü bakış kalıyor götürdüklerinin ardından, çoğu zaman.

Bu yüzden en çok yazanlar yaşar bana göre. Bir gece vakti bütün şehir uyurken oturup düşüncelerini yazan bugününü donduran birinin yaşı artık sayılmaz.

Oraya bıraktığı, kaydettiği yaşta olur hep ve başka başka zihinlerde dolaşmaya, yaşamaya devam eder.

“yaşamın en kıyısı” için 4 cevap

  1. Yazmayı bir yetenek olarak görüyorum ben ve bu yeteneği olanlar sonuna kadar kullansın diye düşünüyorum sizler gibi yetenekli kişilerde severek sayarak okumaya takip etmeye bayılıyorum elinize yüreginize saglık teşekkürler sevgiler🤗🥰🌹

    Liked by 1 kişi

    • Estağfurullah 😊 asıl ben teşekkür ederim okuyanlar üzerine fikirler söyleyip o düşünceyi genişleten büyütenler olmasa hiç anlamı yok bu sözlerin 😊💐

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: