Sosyal Medya ve Yeni Nesil Linç Kültürü

Bu yazının başlığını attığım tarihte muhtemelen hepinizin bildiği bir olay oldu. Tacizle suçlanan bir yazar kendi yaşamına son vererek hayatını kaybetti. Kim olduğundan ya da olayın detaylarından sanıyorum ki bahsetmeme gerek yoktur.

Gündemdeki olaylarla ilgili çok fazla yazı yazmıyorum. Benim aslında ne zamandır söylemek istediğim birkaç şey vardı, bu olay üzerinden gideceğim fakat aslında onlar üzerinde duracağım.

Ben olayı Twitter gündeminden öğrendim, bahsi geçen kişiyle ilgili yazılanları okudum. Yanlış anlaşılmamak için önce ne gördüğümden bahsetmek istiyorum. Sanırım İnstagramdan alınmış bir ekran görüntüsü vardı herkesin paylaştığı. İçeriğinde ise cinsel içerikli ve tek taraflı olarak sarf edilmiş gibi gözüken cümleler. Farklı bir şey vardıysa da ben görmedim.

Ben belki aldığım eğitim gereği belki karakterimden dolayı çabucak hatta bazen istemiyor bile olsam empati yapmaya başlıyorum. Bir de özellikle bir topluluğun aynı şiddette ve aynı sesle göstermiş olduğu bir tepki varsa oraya daha çok dikkat kesiliyorum. Çünkü açıkçası ben asıl bu topluluklardan korkuyorum. Kitlelerin yıkıcı gücünden ve kitle içerisindeki bireylerin kendi kişiliklerini kaybederek grubun silueti altında erimelerinden korkuyorum.

Bugün fiziksel olarak bir araya gelmeyen ama sosyal medyanın hayali çatısı altında düşünsel anlamda kitle oluşturmuş her türlü grubu görüyoruz. Ve bu yıkımın da birçok çeşidine öyle ya da böyle birileri maruz kalıyor.

Hayır, elbette hiçbir kadın ya da erkek suç işlemesin tacizde bulunmasın. Elbette hiçbir çocuk istismar edilmesin biz bunun için elimizden ne geliyorsa, her şeyi yapalım. Burada sözünü ettiğim şey bir taciz olayını güzellemek değil. Ben olayın çok fazla dışındayım bu nedenle aslını bilmediğim bir olay için kimseyi suçlama cesaretini de kendimde bulamıyorum. Her zaman bu kadın olsun erkek olsun çocuk, yetişkin ya da yaşlı olsun haksızlığa uğramış zarar görmüş kişilerin yanında olmayı seslerini çıkaramıyorlarsa seslerine ses olmayı herkesin kendine görev bilmesi gerektiğini savunurum.

Ama bunu yaparken de kendimize ara ara şunu sormamızda fayda var: Ben haksızın, mazlumun acısını dindirmek için mi buradayım; yoksa zalimi yargılamak ona acı çektirmek için mi? Çünkü hiçbirimiz bunu yapacak yargı organı bunu yapacak devlet değiliz bireysel olarak.

Ayrıca eğer herkes kendi adalet sistemini uygulasaydı bence bir çoğumuz en az birer mahkemede idama mahkum edilirdik.

Haksızlığa uğrayan tabiki susmasın konuşsun hakkını arasın ama ortada bir suç varsa bunu önce bu devletin polisiyle savcısıyla çözmeye çalışmak gerekmez mi, insanların sosyal medyayı bilhassa Twitterı bir yargı organı gibi kullanmaya başladıklarını görmek beni çok endişelendiriyor.

Böyle bir güç elde etmemiz elbette her zaman kötü değil, bazen çok güzel amaçlarla çok iyi sonuçlar da elde edilebiliyor. Yardımlar toplanıyor mesela ya da gerçekten sesini duyurması gereken biri varsa ona ses oluyoruz birlikten kuvvet doğuyor.

Şimdi ben benim düşüncemin karşıtının ama böyle linç edilsinler ki bir daha yapmaya cesaret edemesinler diye savunulacağının da farkındayım.

O yüzden son olarak da şunu eklemek istiyorum, utanç duygusu dışarıdan insanlara müdahale ile verebileceğiniz bir duygu değildir. Eğer bu duygu kişinin içinde yoksa utandırmaya çalışmakla yalnızca öfkesini üzerinize çekersiniz.. Test etmek isterseniz zaman zaman hepimiz sonradan aslında utanacağımız davranışlarda bulunuruz ama her zaman yüzümüz kızarmaz.

Şunu da eklemekte yarar görüyorum bu bahsettiğim sosyal medya üzerinde oluşturulan linç kültürünün bana göre en tehlikeli yanı birçok kişinin bunu yaparken ne yaptığının farkında olmaması.

Bu ya da başka bir olay bu benim genel gözlemim.

Herkes bir yöne taş atıyorsa oraya yeni gelen birinin de bulduğu taşı aynı yöne atması kolaylaşır. Ama taşı neden attığını ya da taşın nereye gittiğini sorsanız belki de cevap veremez.

Grup oluşumunun en dikkat çekici ve de en önemli sonucu, grubun bireylerinde oluşan ‘duyguların yüceltilmesi ve derinleştirilmesi’ dir.

Sigmund Freud – Grup Psikolojisi ve Ego Analizi

“Sosyal Medya ve Yeni Nesil Linç Kültürü” için 9 cevap

 1. Yeni nesil medyası diyorum ben buna konuyu okuyup sindirme aşaması gelişmemiş sanki. Şu kısmına saptama yapacağım. Ben yorumları da okurum, kim ne yazmışsa açıklaması da Anlaşılır olmasına rağmen 40 kişi neredeyse peşpeşe bu nasıl olmuş kaç ilmek başlıcam kaç yaşa göre o nasıl olmuş örneği gibi paylaşımı hiç okumadan soruyorlar. Yani başlığın 👍

  Liked by 2 people

  • Evet sindirme aşaması yok çok doğru bu nedenle de tepkiler katlanarak çığ gibi büyüyor ve korkunç ama neye tepki gösterdiklerini bile bilmiyorlar

   Teşekkür ederim, nitelikli yorumlarınız benim için çok değerli 💐

   Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: