Teknoloji Devrimi Face-Book

Bizim evimize ilk kez bilgisayar girdiğinde ben on bir yaşındaydım ve senelerce bu müthiş oyuncağa kavuşabilmek için aileme dil dökmüştüm. Mutluydum, heyecanlıydım. Bu bilgisayarla tam anlamıyla her şeyi yapabilirdim.

Bu pahalı oyuncak birsürü şey yapabiliyordu. İstediğin oyunları istediğin zaman hemen açıyordu mesela. Ama benim için en güzeli istediğim şarkıyı powertürk’ün yaptığı gibi oylamada çıkacak mı diye beklemeden kolaylıkla dinleyebilmemdi.

Arkadaşlarımla da konuşabiliyordum buradan. Mesajlaşma, sesli konuşma, görüntülü konuşma. Birlikte çevrimiçi oyunlar oynama. Bunların hepsi vardı evet. Ama yine de bu çevrimiçi olma durumu yalnızdı. Her saniye görüntülü konuşmuyordun ya da sıkıldığında artık çevrimdışıydın. Yalnızdım işte, en sevdiğim müziği tekrar tekrar dinlerken, oyun oynarken birileriyle mesajlaşırken bile yalnızdım o dünyanın içinde. Tabi özgürdüm de.

Sonra hayatlarımıza Facebook girdi. Tabi benim hayatıma muhtemelen herkesten sonra girdi çünkü ailem buna da sıcak bakmıyordu. Facebook ile birlikte bir kat daha çevrimiçi olduk. Bu dünyaya biraz daha dokunmaya başladık oradan da birbirimizin dünyalarına kaydık.

Artık en sevdiğimiz şarkıyı sadece dinlememeye başladık onu insanlarla da paylaştık. Sadece şarkı da değil, yenilen yemekler, yeni saç kesimi, uzun zaman sonra görüşülen arkadaş.. Hepsinin bir yeri oldu bu sosyal medyalarda. Artık yalnız olmamaya hatta bence yalnızlığa tahammül edememeye başladık. Her yerde hesaplar her yerde kendi kişisel alanımıza dair bir şeyler.

Yalnızca bu da değil hem hayatlarımızı paylaşmaya başladık hem de başka hayatlara yorum yapmaya. Belki gerçek dünyada bir kez bile yüz yüze gelmediğimiz ve muhtemelen de gelemeyeceğimiz insanların hayatları ile ilgili fikir sahibi olabilme üstelik bunu da bir şekilde o kişiye söyleyebilme gibi bir güç edindik ki bence bu gerçekten büyük bir güç. Hatta diyebiliriz ki kaldırabileceğimizden fazla bir güç. Ki etrafta kaldıramadığımızı gösteren çok fazla örnek var. Siber zorbalar , tacizler, küfürler, sözde iyi niyet elçileri. Hepsi bu süslü püslü oyuncağın içerisinde değil mi?

Evet Facebook bizden yalnızlığımızı bireyselliğimizi aldı, onu götürdü ve yerine hiçbir şey vermedi. Biz de bu boşlukla ne yapacağımızı şaşırdık. Madem bireysel olamadık güzel bir yemek yiyip onun tadını çıkarmakla yetinemedik bu sefer daha fazla ne kadar görünür olabiliriz ne kadar daha hayatlarımızı ortaya dökebiliriz bunun derdine düştük.

Ne yazık ki sıradan hayatlar gittikçe daha çok parlak ve albenili gözükmeye çalışır oldu.

Ne var ki? Kimse sıradan olmasın değil mi? Bir oyuncunun bebeği de dünyaya gözlerini Facebook’ta (v.b.) açsın, benim karşı komşumunki de.

Kimse alelade olmasın evet ama bence en göz alıcı başarı hikayeleri de en sıradan hayatların içinden çıkar çünkü mucizeyi en çok normalin içerisindeyken fark ederiz.

Ve ayrıca son olarak; söylemeden geçemeyeceğim, eğer bir şeyleri insanların fikirlerine ve beğenilerine sunmazsanız onlar da size yorum yapma hakkını kendilerinde bulamazlar.

Ya da en azından daha az bulurlar.

“Teknoloji Devrimi Face-Book” için 5 cevap

 1. Eskiden facebook işini komşular görürdü😁 neyse
  Güzel bir konu işlemişsin Etkilenmemek için hayli yaş almanız gerek😁 Ben facebook’u sevemedim. Ayrıca yorum olayına gelince ; okumadan asla geçmem ama yorum yapmadan geçebilirim. Bilmediğim bir konuysa beğenir geçerim🤷‍♀️😊

  Liked by 1 kişi

 2. Ben bu genellemelerle uyan insanlarlaydım. Artık değilim ve daha mutluyum. hayatımı sosyal medyada değil de içini güzel işlerle doldurmaya çalıştığım günlerimde, nefeslerimde yaşıyorum. aslında hepimiz az çok etkileniyoruz sosyal medyanın bize verdiği mesajlardan “yalnızlık, ezikliktir sıkıcılıktır.” gibi. Bunları fark etmemiz ve kurtulmamız lazım bu algılardan ve çok rahatsız oluyorsak bunlara sahip insanlardan. Umarım anlatabildim. Önemli bir konu ve yazı, eline sağlık..

  Liked by 1 kişi

  • Evet yani bu mesajlar o kadar gözümüze sokuluyor ki dışında kalabilmek bir başarı şu şartlarda. Çok iyi anladım ne demek istediğinizi, değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için ben teşekkür ederim..

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: