Ladesçi- Üstün Dökmen/ Özet- İnceleme

Özet

Üstün Dökmen, kitabına lades kemiğinden söz ederek başlıyor ve hikâyenin başkahramanı olan Cemil de bu oyunun oynamayı çok seviyor. Oynamaya önce ağabeyi İhsan ve anne babası ile başlasa da yaşı büyüdükçe okul arkadaşları, öğretmenleri de katılıyor Cemil’in oyun arkadaşlarına. Zaman geçtikçe ve insanlar Cemil’in bu oyunundan sıkıldıkça Cemil kendine oyun arkadaşı bulamaz oluyor ve buna çözüm olarak insanlarla içinden lades oynamaya başlıyor. Ne zaman bakkal, Cemil’e ekmek uzatsa Cemil içinden aklımda diyor ve bakkala parayı uzatırken de lades demeyi ihmal etmiyor. Cemil bu alışkanlığıyla büyüyor, küçük yerleşim yerlerinde bulunan üniversiteye gidiyor.

Ve yıllar sonra Cemil artık işsiz bir üniversite mezunu oluyor fakat zengin bir insan olma hayalleri yine de peşini bırakmıyor ve arkadaşı Ayvaz ile birlikte İstanbul’a yerleşmeye karar veriyorlar. Cemil yolda görüp beğendiği, zengin bir adam olunca evleneceği Aybahar’ı memlekette bırakıp İstanbul’a yerleşiyor.
Cemil burada çeşitli işlere yerleşiyor fakat bir türlü şehirde tutunamıyor. Ayvaz’ın da desteğiyle birkaç iş kurma girişiminde bulunuyorlar ama bu şekilde de başarılı olamıyorlar.

Girdikleri işlerde ve İstanbul deneyiminde Cemil’i çok şaşırtan olaylar da oluyor. Mesela insanlar durmadan birbirlerini kandırıyor, tutamayacakları sözler veriyor ve para kazanmanın yolu dolandırıcılıktan geçiyor gibi gözüküyor. Ayırca arkadaşı Ayvaz da bu durumu sıkıntı etmiyor.

Günlerini bu şekilde harcarken Cemil bir gün gazetede son semerci başlıklı bir yazı görüp bu yazıdan çok etkileniyor. Gidip bu son semerci ile tanışmaya karar veriyor. Semer ustasının işini dürüstlükle ve en önemlisi de sevgiyle yapması, insanları kandırma çok para kazanıp zengin olma amacıyla bu işi sürdürmemesi Cemil’i çok etkiliyor ve ona önemli de bir ders oluyor.
Cemil ustadan bu işin inceliklerini öğreniyor, hatta para bile istemeden yanında çıraklık yapıyor. Eğitimini tamamlayıp artık kendisi de bir usta olduğunda memleketine dönüp bu işi yapmaya başlıyor.
Ailesi ve orada yaşayan diğer insanlar öncelikle Cemil’i yadırgasalar da Cemil’in bu işi sıcakkanlılıkla ve severek yapması, işine böylesine derinden bağlı olması insanları da etkiliyor.

Cemil hikâyenin sonunda sevdiği Aybahar ile evleniyor ve bu öykü aslında Cemil’in aradığı zenginliğin sevdiği insanlarla beraber sevdiği işi yaparak, eşinin desteği ile mutlu bir aile kurarak kendi içinde ve çevresinde zaten mevcut olduğunu keşfetmesi ile sona eriyor.

İnceleme

Cemil karakteri saf bir genç olarak resmedilmiş. Kendi dünyasında yaşamını sürdürmüş, oyunlarını içinden oynamış hatta aşkını bile kendi içinde yaşamış fakat bunlara kör bir inançla tutunmuş bir karakter. Bu nedenle de dünyanın kötülükleriyle tanışmak onu derinden sarsıyor fakat sonunda bu kötülüklerden tıpkı kendisi gibi uzak kalmış bir başka saflığını koruyabilmiş karakter ile yolları kesişiyor.

Evet bu öykünün vermek istediği mesaj bariz. Doğru yoldan şaşmamak, dürüstlük bunlar insanın sahip olması gereken erdemler ve bunlara tutunursak biz de Cemil’in semerci ustasını bulması gibi hayatımızda iyilikler mucizeler yakalabiliriz.

Verilmek istenen mesajın bu kadar aşina olması kitabı bana göre düz hale getirmiş. Katmanlardan, içerisinden çıkacak farklı farklı anlamlardan yoksun bırakılmış.

Bunun dışında çok kolay ve kısa sürede okunabilecek bir kitap. Akıcı bir üslübu ve olay örgüsü var.

“Ladesçi- Üstün Dökmen/ Özet- İnceleme” için 6 cevap

  1. Üstün Dökmenin TRT programı vardı bu anlattıklarınızı daha önce dinlediğimi hatırlıyor gibi oldum ve o güzel günleri hatırladım. Teşekkür ederim

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: