Konuş Benimle Angel-Evelyn Elsaesser / Özet- İnceleme

Kabusların tek olumlu tarafı, uyandıktan sonra insanda meydana getirdiği rahatlık duygusudur. Ben, ne zaman uyanacaktım acaba?

Bu kitapta başkahramanımız bir çocuk ve bu onun lösemi ile başa çıkma hikâyesi.

O ve bir avuç çocuk hastalık teşhisi konulduktan sonra bir hastane içerisinde birbirlerine destek olmayı, birbirlerine aile olmayı hatta kol kanat germeyi öğreniyorlar.

Kitabın yazarı bir psikolog ve çalışmalarını ölüm deneyimleri üzerinde yoğunlaştırmış. Yıllarca ölüm anı hakkında yaptığı çalışmaların izlerini kitapta görebiliyoruz. Bu nedenle kitabın gelişme bölümünde üzerinde yoğunlaştığı konu da tam olarak bu.

Çocuklardan birinin çok kısa bir süreliğine kalbinin durması ve hayata geri döndürülmesi. Fakat bu kısa sürede kitapta bu çocuğun tüm olan bitenin farkında olduğundan ve aslında ölümün ona çirkin bir şekilde gelmediğinden aksine oldukça rahatlatıcı ve huzurlu olduğundan bahsediliyor. Tüm zamanlarını ölüm hakkında konuşarak, ne zaman öleceklerini düşünerek zaman zaman öldükten sonra nereye gidecekleri ve hatta Tanrının varlığını sorgulayarak geçiren hasta çocuklar arkadaşlarının bu deneyimini nereye koyacaklarını şaşırıyorlar.

Başkahramanımız bu sorgulamalarını bez bebeği Angel ile sürekli gerçekleştirdiğinden aslında bu konulara daha aşina. Bu yüzden arkadaşı da yaşadıklarını anlatmak için onu daha güvenilir buluyor. Çocuklar, bu şekilde yaşıtlarından aslında çok büyük bir olgunlukla zaten uzun zamandır içinde bulundukları ölüm olgusunu farklı bir biçimde ele almaya başlıyorlar. Ondan korkup kaçınmak yerine onu benimsemeye başlıyorlar ve aslında o kadar da kötü bir şey olmadığına, tam tersi ölümün onları bedensel acılarından özgür bırakacağına karar veriyorlar.

Kitap tüm bu ölümü benimseme, onu tıpkı yaşam gibi olağan kabul etme öyküsünün yanı sıra hasta çocukların akranlarından nasıl ve ne yönlerden ayrıldıklarını da gözler önüne seriyor. Hastane yaşantısından sonra okula geri dönen çocukların akranlarının o çocuksu uğraş ve dertlerinden sıkılmaya başlamaları, büyük zorluklara baş etmiş olmalarının getirdiği olgunluğun da diğer çocuklar tarafından tolere edilememesi resmedilmiş.

Kısaca bu hikaye, zor; acılı bir yaşamın ve ışıklar içinde kurtuluş umuduyla gelen bir ölümün, lösemili küçük bir kızın hikayesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: