Ben, Robot- Isaac Asımov/ Özet- İnceleme

- Robotlar insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
- Robotlar, Birinci Kanun'la çelişmediği sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
- Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun'la çelişmediği sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır. 

Kitabımızın ana karakteri Susan Calvin adında bir robopsikolog. Robotlarla insanlardan daha iyi anlaşan bir bilim insanı. Aslında Susan’ın yanında bir ana karakterimiz daha var ama o yalnızca sorular sorup bize Susan’ın hafızasında gezinme olanağı sunan, çalışması için iyi bir röportaj yakalamaya çalışan bir öğrenci. Yani doğru soruları sorması dışında olay akışına bir etkisi yok.

Susan’ın anıları sayesinde en ilkel hallerinden süper gelişmiş versiyonlarına kadar sürükleyici hikayelerle robotların gelişimini izliyoruz. Bu gelişim sırasında elbette her şey çok kolay ya da sıradan ilerlemiyor. Robotlar bazen arızalanıyor, bazen birbiriyle çeliştiği bir durumda iki kuralı birden uygulamak zorunda oldukları için kafaları karışıyor.

Yapay gözlerini açıp da kendi varlığını sorgulayan nasıl oluştuğu üzerine kafa yoran hatta insan gibi zayıf bir varlığın kendisini oluşturmuş olduğunu kabullenemeyen bir robot mesela ya da yapımı sırasında ortaya çıkan bir hata yüzünden insanların zihin dalgalarını çözebilen ve dolayısıyla da zihinlerini okuyabilen bir robot.

Ben kitabı oldukça ilginç buldum. Böyle bir dünyada yaşamak ister miydim ya da yaşıyor olsaydım nasıl hareket ederdim diye sürekli sorgulamama yol açtı. Ayrıca robotların çeşitli öykülerini okurken onları bizim gibi canlı ve hisleri olan varlıklar gibi düşünmekten kendimi alamadım.

Aslında en çok da bu yüzden bir merak konusu, etrafımızda hareket eden konuşan ve metal de olsa bir görüntüsü olan makineler olsa bu yaşamımızı, ruh sağlığımızı nasıl etkiler?

Belki asosyalliğe yeni bir boyut kazandırır ve robotlara bağlanan gerçek insanlarla ilişki kurmak istemeyen kişiler görürüz. Ya da bu robotlara benim kitabını okurken bile yaşadığım aldatıcı hisle yaklaşıp hissedebilen varlıklar gibi davranan insanlar.

Hem hiç olmayacak hem de her an olabilirmiş gibi gelen bir konu. Kendine doğru çeken bir bilinmezliği var.

Kitabın da kendine has sürükleyici ve bence büyüleyici bir dünyası var. Keşfetmek isteyenlere tavsiye ederim…

“Ben, Robot- Isaac Asımov/ Özet- İnceleme” için 2 cevap

  1. Merhaba öncelikle, filmi bilmiyordum bakacağım teşekkür ederim 😊 Hikayeleri Susan’ın anılarında farklı zamanlara gidip gelerek gözlemlediğimiz için bence çok derin ve içeriğe kazınmış bir devrim havası yok ama anılar birbirinden bağımsız gibi dursalar da aslında aşamalı oldukları için bu robot gelişiminin nerelere varabileceğini göze batırmadan sakince alt metinde işliyor bir yandan

    Liked by 1 kişi

  2. Bu kitaptan yola çıkarak beyaz perdeye aktarılan filmi izlediniz mi? Will Smith oynuyor. Kitabı okumadım ancak filmde bu çelişkilerin robotların devrimine nasıl zemin hazırladığını çok güzel kurgulamışlar. Benim Ex Machina’den sonra en beğendiğim robot konulu bilim kurgu filmidir. Kitabın çok daha etkili olduğuna şüphem yok ancak sizin incelemenizde bu “devrim” konusuna değinmediğinizi fark ettim. Acaba kitap ve senaryo arasında ki fark bu kadar derin mi merak ettim.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: