demir parmaklıklar, kısır döngü ilişkiler

İnsanların birbirlerini kandırmaları bana çok acı gelen bir şey haline geldi özellikle de son birkaç yılda.

Kendi yaşantılarım, etrafımda gözlemlediğim olaylar, arkadaşlarım ve yakınlarımın yaşadıkları derken birçok şeyin yolunun bu kandırmacaya çıktığını gördüm.

Aslında bu kişilerin birbirine farkında olmadan yaptıkları ya da özellikle kaçındıkları bir durum da değil. Özellikle bunu belirtmek lazım bana göre çünkü bütün ilginçlikler burada başlıyor. Karşılıklı gönül rızası ile bile isteye insanlar birbirlerini kandırıyorlar ya da ilişki halindeki bireylerin birbirlerine tutamayacakları sözler vermesi vaatlerde bulunması o ilişkiyi sözüm ona bir arada tutan bir destek görevi görüyor.

Bu destek bir şeylerin konuşulmasını, tarafların birbirlerini anlamasını engelleyen bir sistem ile işliyor. Örneğin bende herhangi bir x özelliği yok ama karşımdaki insanın beklentisi olması yönünde, bu yüzden ben bu özelliğimin olmadığını bu beklentiyi karşılayamayacağımı ve bu konuda neler yapabileceğimizi konuşmak yerine varmış gibi davranıyorum. Dolayısıyla o an için bütün dertlerimden de kurtulmuş oluyorum. Tabi ben bu kadar mükemmel olduğum için karşımdaki de rol yapmaya başlıyor, o da harika olmak istiyor.

Fakat ne yazık ki gerçek hayatta harika sevgililer olduğu kadar harika evli çiftler yok. Ayrıca olmadığın biri gibi davranmak da oldukça meşakkatli ve insanların bundan yoruldukları yerde sorunlar başlıyor. Sen böyle biri değildin, ben seni tanıyamamışımlar havalarda, hayaller sularda çiftler de soluğu mahkemelerde alıyor.

Böyle yorumlayınca tablo oldukça karamsar elbette.

Neden böyle davranışlara ihtiyaç duyuyoruz, bunu ben, bilmediği bir yerin adresi sorulduğunda ‘bilmiyorum’ demek yerine uydurmak pahasına yine de tarif etmeye çalışan insanların durumuna benzetiyorum. O bilmiyorum kelimesini söylemek ne kadar zorsa aynı şekilde bak benim programımda bu özellik yok demek de bir o kadar zor.

Ancak burada asıl sorulması gereken ne yapalım da bu böyle olmasın?

Yapılacak şeylerin başında söylendiği kadar kolay olmayan dürüstlük geliyor. Bunu zaten buraya kadar anlamışızdır da daha da önemlisi bazı temel kabulleri hayata entegre edebilmek gerekiyor. Hiç kimseyle %100 uyum sağlayamayacağınız, o yaşına kadar da bir hayatı olmuş ve kendince bir düşünce sistemi oturtmuş bir insanın sizin düşüncelerinizi çiğnemeden yutmasını bekleyemeyeceğiniz, yine o bireyin de bu birliktelikten birtakım beklentileri olacağı gibi şeylerden bahsediyorum.

İşleri zorlaştırmak bana kalırsa daha üzerinde düşünülmemiş ve basit bir seçim, zor olan çabalamak ve onarmak diye düşünüyorum…

İnsanlarla daha sağlıklı iletişimler kurabileceğimiz, daha sağlam ilişkiler içerisinde olabileceğimiz bir yeni yıl diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: