Ölüm Üzerine


”Kandırıyorlar,” dedi sessizce yaşlı adam.

”Bizi hep kandırıyorlar.

Kendini önemli sanıyorsun değil mi?

Hep öyle sanarlar zaten.

Hep aceleleri var bir yerlere yetişmeye çabalıyorlar. Ölmek için geldikleri dünyada daha doğar doğmaz koca bir saatten aşağı doğru akmaya başlıyor kumlar. Yaşlılık gün be gün peşinde, sevinçle karşıladığın her yeni yıl tepedeki kumların azaldığının habercisi.

Hiç altı yaşına yeni basmış bir çocuğa ‘biraz daha yaşlandın,’ dediklerini duydun mu sen? Derler ki, ‘oh, biraz daha büyüdün,’ oysa bunu da yetişkinler uydurmuştur işte. Ürkütmemek için oyalarlar; fakat günü geldiğinde yani ‘büyüdüklerinde’ yaşlanmaya başladıklarını anlarlar. Halbuki büyümek hiç yoktur zaten.Hep yaşlanır dururuz.

Hala kendini önemli sanıyorsun değil mi ?

Biliyordum..

Bundan yüz yıl önce, belki de elli. Bilemem. Bir kız yaşıyormuş burada, annesi babası ve beş kardeşiyle beraber. Sonra bu kız bir gün aşık olmuş ve sonra babası, sinirli ve gaddar bir adam, kızını başka birisiyle muhtemelen de zengin ve yaşlı bir adamla evlendirmeye karar vermiş. Zavallı kız buna o kadar üzülmüş o kadar üzülmüş ki, üzüntüsünden hastalanıp ölmüş.

Ne olmuş mu dedin? Bana ne diyorsun hatta öyle değil mi?

İşte genç adam.. İşte, anlamaya başlıyorsun artık. Sözlerime kulak ver zira vaktimiz kısıtlı. Bir gün senin de sevinçlerin, özlemlerin, gözyaşların… Hepsi toprağa karışacak ve sonsuza değin orada kalacak. Bu kızı ben anlattım sen dinledin ve artık yeryüzünde iki kişi var onu tanıyan. Senin belki hiç olmayacak? Yaşayan, nefes alan ve varlığının farkında olan, hiçbir canlı belki senden haberdar olmayacak?

Ölüm nasıl bir şeydir biliyor musun? Ölüm bu sessizliktir, yetmiş beş yaşındaki kızının zihninde varsan, varsındır. Yoksan, bu dünyada hiç olmamışsın demektir.

Öyleyse, yarın bir kez daha düşün bir kalbi kırmak istediğinde, önce seninkini kırdılarsa bile ve bir kez daha düşün bir ağaca ya da bir insana bir çizik bırakmak istediğinde.

Aynaya bak dikkatle!

Ne görüyorsun? ”

Ve sustu.


“Ölüm Üzerine” için 8 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: