Teknoloji Söyleşileri

Sosyal medyada yalnızca birkaç saniye içerisinde ve tek bir parmak hareketi ile onlarca insanın hayatlarından bize göstermek istedikleri kesitlere tanık olabilmenin verdiği cesaret mi bizlere ağız dolusu küfürler etme, insanların yüzlerine tükürebilme hakkını veren? Bulunmak istemediğimiz ortamlardan, konuşmak istemediğimiz insanlardan başları cebimizdeki ekranlara çevirerek kurtulabilmemiz mi ya da bu etrafta başıboş dolanan öz güvenlerin mimarı?

İçtiği kahveyi, sevdiği dostunu, ölen yakınını,evlenen teyzekızını üç kalp uğruna harcayan, o can dostuyla masada karşılıklı telefonlara bakarak geçirdiği saatlerini ‘iyiki’ temalı sözlerle internet alemine açan kim peki?

Burası akışkan bir dünya. Her şeyi parmaklarını kullanarak yapabildiğin ama parmaklarının asla kirlenmediği bir yer. Her şey depolanıyor, kaydediliyor aynı zamanda bir şekilde her şey geçici.Tüm bunlar bizim dünyayı algılamaya ve anlamlandırmaya çalışan zihinlerimize ne kadar uygun?

Bağımlılıklarda söz konusu hastalar durumlarının farkına bazen varamaz bazen geç varır bazen de bu durumu kat’iyen inkar eder. Acaba aynı şeyi internet kullanımı söz konusu olduğunda bizler de yapıyor muyuz? İnternet bağımlılığı kavramı ve bu kavramın tanı ve kriterleri ile ilgili ortak bir mutabakat halen bulunmamakla birlikte aşırı diye tabir edebileceğimiz durumlar patolojik internet kullanımı olarak tanımlanır.

Sosyal bağlantı kurma ihtiyacı daha uzun zaman çevrim içi olma isteğini arttırmaktadır (Davis,2001)*. Şüphesiz, insan sosyal bir varlıktır. Fakat bu sosyalleşme ihtiyacımızın, 2018 yılı şartlarında, ne kadarını sosyal medya aracılığı ile gideriyoruz? Biz bu çizginin neresindeyiz?

Tanımlarla devam etmek istiyorum:

 Bağımlılar, problematik internet kullanımında zamanla gerçek insanlardan kopmakta, onlarla çok daha az zaman geçirmeye başlamaktadırlar bu da beraberinde yalnızlığı getirmektedir. Birey kendini sosyal arkadaşlıklardan izole etmeye başladığında ve çevrim içi arkadaşlıklardan daha fazla zevk almaya başladığında sosyal açıdan sorun başlamış demektir. Bu sorun gerçek hayatta bireyin yalnız kalması ile sonuçlanır. **

İnternette, fotoğrafların altına yapılan yorumlarda, paylaşımlarda çok samimi olup da karşı karşıya gelindiğinde iki kelime konuşmaya tahammül edemediğiniz insanlar oldu mu hayatınızda?

Griffiths davranışsal bağımlılıklardan olan sosyal ağ bağımlılığı’nı bazı semptomlarla ifade etmiştir. Buna göre sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıklarında olduğu gibi sosyal ağ bağımlılığı da klasik bağımlılık semptomları göstermektedir.*** Bu semptomlardan bazıları;

 • Tolerans ( Geçen zamanla birlikte daha fazla sosyal ağlarda vakit geçirme isteği)
 • Uzaklaşma Belirtileri (Sosyal ağların kullanımı kısıtlandığında ya da durdurulduğunda hoş olmayan fiziksel ve duygusal belirtilerin gözlemlenmesi)

Bunun yanında Hall ve Parsons gibi ‘her yoğun kullanımın bağımlılık olmayacağı’ yönünde ifadeleri bulunan araştırmacılar da vardır. Fakat buradaki ayrım internetin neden kullanıldığı (ör. iş için) ve kullanıcının bu yoğun internet kullanma davranışını kendi başına fark etmesi ve bunu düzenleyebilme becerisidir.

Yani aslında zaman zaman hepimizin sosyal medya adlı kara deliğe takılıp kalabileceği fakat eğer irade gücüyle kendimizi denetleyebiliyorsak sorun olmayacağını ifade ediyor.

Yapabiliyorsak ne mutlu. Yapamıyorsak, tanı ve kriterleri belki tekrar gözden geçirmemiz gerekiyordur..


KAYNAK

Dr.İbrahim Taş, İnternet Bağımlılığı’ndan: Davis, R.A. (2001). A cognitive-behavioral model of pathological ınternet use. Computers in Human Behavior.

Taş, İ. (2015). İnternet Bağımlılığı. Doktora Tezi.

Griffiths, M.D. (2012). Facebook addiction: concerns, critism, and recommendations- a response to Andreassen and collegues.


“Teknoloji Söyleşileri” için 9 cevap

 1. Çok güzel bir konuyu yorumlamışsınız tebrik ederim. Bizler siz gençlere ayak uydurabilme adına int. Başındayız ve zamanımızın kıymetini bildiğimizi düşünüyorum. Sosyalleşme adına tüm kullanıcılar diyeyim😊bir sürü gereksiz paylaşımları da ince eleyip sık dokuyarak paylaşsalar bence çok daha nezih ortamlar geliştirebilirler. Uzun zamandır takibinizdeyim ama yorum yazmam bu güne kısmetmiş. Kaleminize sağlık diyor mutlu haftalar diliyorum sevgilerle.💕

  Liked by 1 kişi

  • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, bizlerin sizlerden öğreneceği çok şey var ☺ burada benden çok daha tecrübeli ve bilgi sahibi insanlarla fikir alışverişlerinde bulunmak çok kıymetli, size de mutlu haftalar dilerim Alev abla çok teşekkür ediyorum saygılar 😊😊

   Liked by 1 kişi

 2. Internet alışverişten davranış biçimimize, okuma alışkanlığımızdan yaşam tarzımıza kadar hemen her şeyi yoğun bir nüfuzla etkiliyor. Ben buna devrimlerin en kansızı, büyüğü ve kapsamlısı diyorum. Düşün birkaç nesil sonra çocuklar bugünlerin ne demek olduğunu bilmeyecekler. Bu ara dönemin gariban ezikleri de o derin ve eşsiz aşağılık komplekslerinin verdiği coşku ile klavye kabadayılığı yaparak ayak uydurabileceklerini zannediyorlar. Zamanla yok olup kaybolacaklarına inanıyorum. Kim böylesi tiplerle dostluk, sohbet, fikir alışverişi ister. Sanıyorum zamana ihtiyaç var bu konuda. Bu müthiş zenginliği, bilgi hazinesini ve sınırlar tanımayan dostlukları bence doya doya yaşamalı, bir birlerimizin tecrübelerinden öğrenebilmeliyiz. Video kasetleri çıktığında da, kablolu tvler, dvd´ler çıktığında da benzer iddialara tanık olunmuştu. İnsanın doğası kendi bildiğini okuyor. Güzel ve keyifli bir yazı olmuş. Okur olarak kendi adıma teşekkür ederim.

  Liked by 1 kişi

  • Internet, spesifik olarak da sosyal ağlar kesinlikle artık insanların ne giydiklerini ne okuduklarını dinledikleri müzikleri hele de yaşı daha küçük olan kullanıcı kesimin davranışlarını dahi belirliyor ne yazık ki. Size bana göre böyle insanlarla değil arkadaşlık kurmak aynı ortamda dahi bulunmak bir işkence ama malesef o kadar çoklar ki.. Bu güzel ve bilgilendirici yorum için ben çok teşekkür ederim, sizin de söylediğiniz gibi bilgi alışverişinde bulunmak fikirlerimizi birbirimize açmak çok güzel.

   Liked by 2 people

 3. Denge,tek diyebileceğim bu.Mesafesini koruyan insan bu engele çok şiddetli çarpmaz,internet dünyası kaza yaptığının farkına varamayan süratlilerle dolu.Güzel paylaşım için teşekkürler.

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: