Aylak Adam-Yusuf Atılgan

Kalabalığın içinde O’nun olması ihtimali ile içindeki sıkıntılar eriyip giden bir adamın, C.nin öyküsü Aylak Adam. Onun bir ismi yok ve aslında isme ihtiyacı da yok. Tüm yaşamını O’nu arayarak geçiren, deneyen yanılan fakat O’na yani B.’ ye bir türlü kavuşamayan bir adam C.

Babasından kalma evinde yalnız başına yaşar. Bazen ressam Selim’ in atölyesine gider, bazen öylece gezinir ayakları onu sinemanın kapısına getirirse oturur belki bir film izler. Filmden eğer çok rahatsız olursa sol kulağını kaşır, sen de onu oradan tanırsın.Yirmi sekiz yaşındadır, tedirgindir.  O arar. B.’yi arar. Arar ama kim olduğunu bilmez, sesi ve belki de bir yüzü bile yoktur B.’nin. B bir idealdir, olması gerekendir, eksik olan ve bir yap-boz tahtasındaki kaybolan parçadır. Aranan, bulunamayandır ve belki de en güzel yanı da budur.

Aylak adam seçimler yapar, yanlış kadının peşinden koşar. İkinci konuşmasında ‘sen’ diyemeyeceği biri ile bir daha konuşmaz.

 Bir isme ihtiyacı yoktur evet. Çünkü, ” insanın adı onunla en az ilgili olan yanıdır. ”

Biraz bir başınadır. Hepimiz kadar. Herkes kadar.

Anladınız mı? Anlayamazsınız. Okursanız belki anlarsınız. Ama zaten ”-‘siz’- anlanamaz, -‘sen’- anlanır. Bazı kitaplarda -‘Sizi seviyorum’u’- okuyunca gülerim. Sanki -‘siz’ sevilirmiş! -‘sen’- sevilir.”

Değil mi ?

“Aylak Adam-Yusuf Atılgan” için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: