Macbeth – Özet/ İnceleme

Oyunun Karakterleri*

Duncan- İskoçya Kralı

Malcolm Donblaın – Kralın Oğulları

Macduff

MACBETH ve BANQUO – Kral ordusunun komutanları

FLEANCE Banquo’nun oğlu

SIWARD Northumberland beyi, İngiliz ordusunun komutanı.

Lady Macbeth

Ut5QCmwwwmLfeGJmrZoBTKBh.jpeg

William Shakespeare’in bütün eserleri arasında en kısa oyunu olarak gösterilen Macbeth tragedyası, oyuna adına veren Macbeth’in, tahta geçme hırsı yüzünden işlediği cinayetin ardından çektiği vicdan azabı ve karmaşık duygularını konu

almaktadır. (Dağıstanlı,2014)

Gök gürültüsü ile ortaya çıkan üç cadıdan ilki Macbeth’i Glamis Beyi ikincisi Cawdor Beyi üçüncüsü ise eğilerek geleceğin kralı olarak selamlar.Yanında bulunan Banquo’ya ise kendisinin taç giyemeyeceğini ama çocuklarının tahta oturacaklarını söylerler. Tüm bunlar anlamlı gelmez çünkü kral hala hayattadır. Fakat kısa süre sonra Macbeth kralın kendisine Cawdor Beyi ünvanını verdiğini öğrenir. Macbeth cadıların söylediği kehanetlerin gerçekleştiğini görünce kral olma hayalleri kurmaya başlar ve ilk defa kralı öldürme düşüncesi zihninde belirir.

Kralın, güvenini dile getirmek için bir gece kalmak üzere Macbeth’in şatosuna gideceğini söylemesi üzerine Macbeth kral olma umudunu kadere bırakamaz. Lady Macbeth ise çoktan kralı öldürme planları yapmaya başlamıştır ve sahneye giren kocasını cadıların ona verdiği unvanlar ile selamlar. Davetliler salona yerleştiğinde, Macbeth işleyeceği cinayeti düşünerek korkuya kapılsa da Lady Macbeth her şeyi planlamıştır. Kral, gece uykusunda öldürülecektir.

Fakat cinayeti işleyen Macbeth pişmanlık içerisindedir. Kral artık ölmüştür ve yapılabilecek hiçbir şey bunu geri döndüremeyeceğinden Macbeth’i teselli etme işi yine Lady Macbeth’e kalmıştır. Bu işte en az onun kadar kendisinin de sorumlu olduğunu hatırlatarak kocasını teselli etmeye çalışır.

Ertesi gün, kral odasında kanlar içerisinde bulunur, kısa süre sonra da oğullarının kaçtığı haberi gelir bu olayları izleyen süreçte de krallık Macbet’e kalır. Macbeth derhal Banquo ve oğlunun öldürülmesi emrini verir. Banquo öldürülür fakat oğlu ellerinden kaçar. Bir sonraki sahnede Macbeth’in verdiği şölen için sarayın salonuna girdiği sırada yerine oturacakken koltuğunda Banquo’nun hayaletini görüp onunla konuşarak herkesi şaşkına çevirmesini görürüz. Yeni kralın bu davranışları herkesçe tuhaf karşılanır.

Karanlık bir mağarada üç cadı kazanın çevresinde büyü hazırlamaktadır. Bu sırada içeriye Macbeth girer. Geleceği ile ilgili yeni kehanetler öğrenmek için cadıları bulmuştur. Macbeth’e görünen cadılar, Macduff’tan sakınmasını, kadından

doğma hiçbir çocuktan korkmaması gerektiğini ve son olarak Birnam Ormanı

ayaklanmadığı sürece hayatından endişe etmemesi gerektiğini söyler.

Daha sonra Macbeth’in şatosunun bir odasında Lady Macbet’in nedimesi ile bir hekimin konuşmalarını görürüz. Nedime, Lady Macbeth’in son zamanlarda uyku halindeyken bile gözleri açık, elinde bir mum ile dolaştığını ve sürekli ellerini ovuşturduğunu anlatmaktadır.

Sahnede Lady Macbeth’i ” kan kokuyor hala şurası, ” diye haykırırken görürüz, ” Arabistan’ın bütün ıtırları şu minicik elin kokusunu temizleyemez artık. ”

Daha sonra hekim uykusunda konuşan Lady Macbeth’in sözlerini defterine kaydeder, ”Çık, uğursuz leke! Çık, diyorum! Bir… İki… Eh öyleyse yapmak vakti geldi. Cehennem karanlıkmış. Ayıp size efendimiz, ayıp! Hem asker olun, hem korkun! Kimin bildiğinden ne çekinelim, nasıl olsa gücümüz sorguya gelmez. Yine de kim yaşlı adamda bu kadar kan bulunacağını sanırdı? ”

Bu sırada İngiliz askerlerinden oluşan bir ordu da Macbeth’in şatosuna doğru yaklaşmaktadır fakat bunların hiçbiri Macbeth’i korkutmaz. Cadıların kadından doğma hiç kimsenin kendisini öldüremeyeceği kehanetine sonsuz bir güven duyar. Fakat işlediği cinayetlerden sonra da onun için yaşamanın da pek bir anlamı kalmamıştır artık. Üstelik hekimlerden öğrendiği üzere karısının durumu da günden güne kötüleşmektedir. Böylece Macbeth zırhını giyer ve kendisine cadıların Birnam ormanı ile ilgili kehanetlerini hatırlatır. Hala korkulacak hiçbir şey yoktur. Çok geçmeden Lady Macbeth’in ölüm haberi gelir. ((Er geç ölecekti Kraliçe: Er geç bir gün söylenecekti bu söz. Sön, kısacık mum, sön! )

Askerler savaşarak sarayın önüne kadar gelmişlerdir, saray savaşamadan teslim olmuş olsa da Macbeth cadıların kehanetlerini hatırlayarak savaşmaya devam eder.

İlk olarak İngiliz ordusu komutanının oğlu Siward’ı öldürür ve sonra ailesini vahşice öldürttüğü Macduff ile karşı karşıya kalır. Macbeth, kadından doğma kimsenin kendisini

öldüremeyeceği düşüncesiyle başta Macduff ile savaşmak istemez ama

Macduff’un kendisinin vaktinden önce annesinin karnından koparılarak

alındığını söylemesi üzerine savaşarak sahneden çıkarlar. Kısa süre sonra elinde Macbeth’in kesik başı ile Macduff geri gelir.(Dağıstanlı,2014)

Oyun bir hırs ateşi ile başlar, burada doğaüstü varlıkların yani cadıların rolü önem taşır. Kehaneti öğrenmek Machbeth ve Lady Macbeth’in belki içlerinde zaten taşıdıkları belki de öğrendikleri ile ortaya çıkan bir kıvılcımı tetikler. Fakat bu hırs o kadar kısa süreliğine yanar ki kral öldükten hemen sonra çiftin pişmanlığını görürüz. Öyle ki cinayet işlemekten korkan kocasını,

” O işi yapmayı göze aldığınız zaman, işte asıl o zaman erkektiniz; erdiğinizden daha fazlasına ermek için daha çok erkeklik göstermeye hazırdınız. O sırada ne zaman uygundu, ne de yer; ama siz ikisini de yaratmaya bakıyordunuz. Onlar kendiliğinden oldu. Fakat bu durum sizi, siz olmaktan çıkarttı. Çocuk büyüttüm; insanın meme verdiği yavruya sevgisi ne kadar sevecenlikle doludur biliyorum; ama sizin bu iş için içtiğiniz ant gibi bir ant içmiş olsaydım daha dişleri çıkmamış ağzından memenin başını çeker de onun beynini dağıtırdım. ”

cümleleriyle ikna eden Lady Macbeth dahi son günlerini işledikleri cinayetin korkunçluğunu sayıklayarak geçirir, son nefesini bu buhran içerisinde verir…

Kimseler uyumasın artık, Macbeth uykuyu öldürdü!…

Kaynakça

Dağıstanlı, Ayşe (2014). WILLIAM SHAKESPEARE’İN MACBETH OYUNUNUN İNCELENMESİ VE GIUSEPPE VERDI TARAFINDAN OPERAYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ. Yüksek Lisans Sanat Çalışması Raporu, Ankara.

Çev. Burian, Orhan (1999). MACBETH WILLIAM SHAKESPEARE DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 51. Çağdaş Matbaacılık Yayıncılık Ltd. Şti.

*MACBETH WILLIAM SHAKESPEARE DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 51 ‘den alıntıdır.

“Macbeth – Özet/ İnceleme” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: